Asten

Kerk van de H. Maria Presentatie

Kerkstraat 2, 5721 GV Asten----google.nl/maps

Deze neogotische kerk werd in 1896/1898 gebouwd door bouwpastoor Johannes Wilhelmus Smits door bouwbedrijf Mestrum uit Venlo naar een ontwerp van architect Caspar Franssen. In het marmeren altaar, dat 4000 kg weegt, is een vierkant relikwie-steentje ingebouwd met daarin de relikwiën van St.Eustatius en Maximinianus. In de toren bevindt zich een uitgebreid klokkenspel met 57 klokken dat is vervaardigd door Eijsbouts uit het nabije Asten. Alleen een grote klok van 1285 kg is in 1447 gegoten door de Astense klokkengieter Jan die Smet van der Diesdunc. De gebrandschilderde ramen zij gemaakt door de firma Nicolas uit Roermond in de jaren 1898 tot 1918. De 14 staten van de kruisweg zijn geschilderd door Frans Knirsch in 1910 tot 1912.

Het Gebr.Franssen-orgel (1901)

In 1901 bouwde de firma Gebr. Franssen een nieuw orgel voor de neogotische kerk in Asten, dat een plaats kreeg op de koorgalerij aan de westzijde. In 1973 werd het orgel door Verschueren verplaatst van het zangkoor naar het transept. Hierbij werden nieuwe klavieren gemaakt en de toets- en registertractuur vernieuwd. Oorspronkelijk was deze pneumatisch. Het orgel is opnieuw geschilderd. Tevens is de dispositie gewijzigd. Hiervoor is gebruik gemaakt van pijpwerk uit het voormalige Van Leeuwenorgel (1906) uit de Regentessekerk te Den Haag. Adviseur bij de werkzaamheden was Hub. Houët.

Dispositie

Bovenwerk (C-g³) Positief (C-g³) Pedaal (C-f¹) Koppelingen:
Prestant 8'
Bourdon 8'
Oktaaf 4'
Fluit 4'
Quint 3'
Octaaf 2'
Mixtuur III-IV sterk.
Trompet 8'
Clairon 4'
Gamba 8'
Holpijp 8'
Prestant 4'
Fluit 4'
Woudfluit 2'
Kwint 1 1/3'
Basson-Hautbois 8'
Subbas 16'
Gedekt 8'
Koraal 4'
Bazuin 16'
Manuaalkoppel
Pedaal - Bovenwerk,
Pedaal - Positief.
De koppelingen worden bediend door treden.

Tractuur mechanische sleepladen
Temperatuur evenredig zwevend

Bron: Piet Bron

Fotos Wim van der Ros en Wijtse Rodenburg

http://www.kerkenasten.nl/